Żyjemy w czasach niepokojących przemian klimatu, które zaburzają dotychczasowy porządek natury. Rosnące ocieplenie, występowanie ekstremalnych zjawisk pogodowych, postępująca urbanizacja, zanieczyszczenie powietrza spowodowane działalnością człowieka, a do tego spadająca bioróżnorodność – to zaledwie niektóre zjawiska, jakie w przyszłości mogą urosnąć do najważniejszych wyzwań cywilizacyjnych. Na szczęście coraz popularniejsze stają się inicjatywy skoncentrowane na obronie istniejących terenów zielonych oraz tworzeniu nowych. Ten pozytywny trend widać również wśród inwestorów.
Mieszkanie pośród zieleni
Parki, przydomowe ogrody, wypełnione roślinami altany to nie tylko estetyka. Atrakcyjność osiedla obecnie często jest postrzegana przez pryzmat pozytywnego wpływu terenów zielonych na nasz komfort i samopoczucie. Ich występowanie, zwłaszcza w obliczu postępującej urbanizacji, staje się coraz bardziej istotnym czynnikiem, jakim kierujemy się przy wyborze mieszkania.
Nie tylko klienci przywiązują wagę do okolicznej zieleni, czynią to również inwestorzy. Dobierając lokalizację, wyszukują oni miejsc położonych w pobliżu dużych skupisk drzew. Przykładem może być Pomorska 185 w Łodzi, która znajduje się w otoczeniu pięknych parków: 3 Maja oraz Baden Powella.
Własny świat w sąsiedztwie natury
Deweloperzy coraz częściej decydują się na zaprojektowanie własnych parków lub ogrodów. Rynek nieruchomości pełen jest ofert mieszkań na osiedlach z altanami, miejscami piknikowymi czy stawami. W ramach nowych inwestycji przewiduje się także miejsca na obiekty sportowe. Boiska, place zabaw, siłownie plenerowe, które świetnie wpasowują się w miejską zieleń, dziś stają się już standardem.
Tereny te zwiększają oczywiście atrakcyjność dla potencjalnych nabywców, jednak nie do tego wyłącznie sprowadza się ich rola. Wypełnianie przestrzeni roślinnością przynosi bowiem wymierne korzyści dla środowiska. Drzewa i nasadzenia pozwalają zmniejszyć wpływ emisji dwutlenku węgla do atmosfery. Zapewniają również schronienie wielu gatunkom zwierząt. O tym, że potrafią one okazać symbolicznie wdzięczność, świadczy nie tylko ich przyjemny dla ucha ptasi śpiew, lecz także brak uciążliwych insektów, dzięki czemu rodzinne pikniki są jeszcze przyjemniejsze.
Jednym z największych wyzwań współczesnego świata jest odpowiedzialna gospodarka wodna. Niestety, ilość słodkiej wody na świecie jest ograniczona, a rosnące temperatury przyczyniają się do kurczenia się jej zasobów. Dlatego coraz więcej deweloperów decyduje się na montaż różnych form małej retencji. Przykładem mogą być ogrody deszczowe, przepuszczalne chodniki czy pionowa roślinność na betonowych ścianach i rowerowych wiatach.
O tym, że troska o środowisko naturalne bywa czasem ważniejsza od finansowej kalkulacji, świadczą dobre praktyki wdrażane przez niektórych deweloperów. Przykładowo, w ramach realizacji projektu Pomorska 185 firma Baltic Estate zdecydowała się ratować i pozostawić zieleń oraz drzewa znajdujące się na terenie inwestycji, rezygnując z budowy dodatkowych miejsc garażowych.