Aktualności

Scroll Down
pomorska_aktualnosci

Czy budynki mogą być inteligentne?

Postęp technologiczny dokonuje się wykładniczo. Sprawia, że obecnie mieszkamy w warunkach, jakie jeszcze kilkanaście lat temu wydawały się wielu nam niewyobrażalne. Czujniki, kamery, systemy sterujące urządzeniami i domowymi instalacjami nie są już niczym niezwykłym. Zapewne tylko kwestią czasu jest pełna automatyzacja przestrzeni, w której na co dzień żyjemy.

 

Do czego służy inteligentny dom?

Smart home to, najogólniej mówiąc, system złożony z podzespołów połączonych centralnie, którym można zarządzać np. na przenośnym urządzeniu, takim jak smartfon czy tablet. Poprzez wykorzystanie nowoczesnych możliwości technologicznych ma na celu maksymalizowanie funkcjonalności poszczególnych elementów wyposażenia domu przy jednoczesnym minimalizowaniu naszego wysiłku i czasu - w dodatku niezależnie od tego, w jakim miejscu się znajdujemy.

Podstawowym celem, dla którego wiele osób decyduje się na instalację systemów smart home, jest zwiększenie poziomu bezpieczeństwa. Kamery monitorujące i wychwytujące ruch, czujniki mierzące poziom wilgotności czy temperaturę, inteligentne oświetlenie - to rozwiązania, które pozwalają realnie zmniejszyć koszty usunięcia awarii lub naprawy szkód po włamaniu. A to zaledwie wierzchołek góry lodowej… Pod pojęciem smart home kryje się dziś niezliczona ilość pomysłów na zarządzanie domem - od tych najprostszych, jak uruchamianie urządzeń za pomocą aplikacji, po bardziej zaawansowane, jak powiązanie sterowania oświetleniem domu z lokalizacją smartfonów użytkowników.

 

Jak działa smart home?

Systemy inteligentnego domu mogą również symulować naszą obecność, gdy jesteśmy na wakacjach, chroniąc w ten sposób nasze mieszkania nie tylko przed niepożądanymi gośćmi, ale również przed nami samymi! Czasami, spiesząc się, zdarza nam się zapomnieć o zakręceniu gazu czy wyłączeniu telewizora. Czujniki stale monitorujące wnętrze domu nie tylko nas o tym powiadomią, ale również zareagują, np. odcinając dopływ prądu do określonego gniazdka.

Inteligentny dom to nie tylko aplikacje i czujniki, ale również instalacje, które działają niezauważalnie. Jedną z takich jest system wentylacyjny. Sensory obecne w nowoczesnych urządzeniach nie tylko zapewniają dopływ świeżego powietrza do budynku, ale również wychwytują zanieczyszczenia groźne dla naszego zdrowia (szczególnie pyły PM2,5 i PM10), by następnie automatycznie zmniejszyć wydajność wentylacji.

Smart home to również łatwiejszy dostęp do budynku. Wiele współczesnych inwestycji, jak choćby Pomorska 185 w Łodzi, umożliwia dostanie się do obiektu za pomocą bezdotykowych systemów sterowania zamkami, alarmem i monitoringiem. Funkcje domofonu, klucza do furtki czy pilota do bramy wjazdowej z powodzeniem przejął smartfon. Ma to znaczenie także dla naszego bezpieczeństwa - instalacja elektronicznego zamka powiązanego z aplikacją w telefonie pozwala dokładnie wiedzieć, kto i kiedy wchodził i wychodził z mieszkania.

 

Czy warto inwestować w inteligentny dom?

Systemy smart home z każdym rokiem stają się coraz bardziej popularne. Niewątpliwą korzyścią płynącą z instalacji rozwiązań z tego zakresu jest polepszenie komfortu życia. W dobie postępującej automatyzacji jesteśmy w stanie za pomocą jednego przycisku lub komunikatu głosowego wykonać czynności, które jeszcze kilkanaście lat temu zajmowały wiele minut, a nawet godzin. Co więcej, możemy dziś sterować kilkoma urządzeniami symultanicznie, nawet nie podnosząc się z kanapy. Inteligentne systemy zwiększają poczucie naszego bezpieczeństwa, dają wrażenie pełnej kontroli, co sprawia, że mamy okazję odnaleźć nieoceniony spokój - i to we własnym domu - najlepszym miejscu na świecie

Masz pytania?

Zostaw kontakt, oddzwonimy!